Noc Kupały czyli święto „Na Iwana, na Kupała” jest obchodzona w Dubiczach Cerkiewnych nad Zalewem Bachmaty w pierwszą sobotę po … Continue reading „Noc Kupały w Dubiczach Cerkiewnych 15.07.2023r.”

Noc Kupały czyli święto „Na Iwana, na Kupała” jest obchodzona w Dubiczach Cerkiewnych nad Zalewem Bachmaty w pierwszą sobotę po 12 lipca.  W tym roku  przypadło na 15.07.2023r. Wydarzenie jak co roku przyciąga tłumy ludzi. W programie imprezy jak zawsze są występy zespołów folklorystycznych i rockowych. Stragany oferują wyroby rękodzieła, ludowe oraz regionalne jadło i napitki. Kulminacyjnym momentem tej magicznej nocy jest inscenizacja obrzędu puszczania wianków na wodę oraz pokaz sztucznych ogni.

W tym roku po raz pierwszy dopisała piękna słoneczna pogoda co sprzyjało grillowaniu, rozkładaniu kocyków i piknikowaniu.

Tradycyjne tańce i pieśni  zaprezentowały różne grupy wiekowe zespołu Pieśni i Tańca Ranok. Wystąpiły też lokalne zespoły: Werwoczki, Orlanie, Grupa Zołoto, Harmoń, Dumka, Studio Piosenki HDK, Hiłoczka, Rodyna, Chór Miasta Hajnówka oraz artyści Julia Panasiuk, Wiktoria Gać, Weronika Ptaszyńska, Kartsiaryna Yakauczyk.

Na scenie pojawiał się również żeński duet Lisowa Pisnia z Równego na Ukrainie oraz rockowy zespół Hajdamaky z Kijowa.

Publiczność dzielnie wyczekiwała kulminacji wieczoru- charakterystycznego dla tej imprezy obrzędu „Nocy Kupały”, czyli puszczania wianków.  W Dubiczach ma on tak wyjątkowy, nastrojowy charakter. Wśród śpiewów młode dziewczyny z pochodniami i wiankami w rękach wchodzą do wody, by na jej powierzchni puścić wianki. Te z kolei wyławiają chłopcy.  Całość tej podniosłej chwili zakończył efektowny pokaz sztucznych ogni.

Po ceremonii na scenę wyszła gwiazda wieczoru — zespół Hoyraky.  Parokrotnie brawami był zapraszany do bisów. Zabawa trwała do późnej nocy.

Nie mogło Nas zabraknąć na tej wspaniałej imprezie. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Hajnówce co roku jest jednym ze sponsorów tego wydarzenia.