Początki działalności przemysłu mleczarskiego na ziemi hajnowskiej sięgają lat 1954-1959, kiedy to utworzono niewielką filię Spółdzielni Mleczarskiej z Bielska Podlaskiego. Jej zadaniem był skup mleka od okolicznych dostawców oraz pozyskiwanie śmietany, którą transportowano do dalszego przerobu, a mleko odtłuszczone zwracano rolnikom.
W roku 1959 rozpoczęto budowę nowego zakładu mleczarskiego z przewidywaną zdolnością przerobową 30 tysięcy litrów mleka dziennie. W 1962 roku zakład rozpoczął swą działalność pod nazwą Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej. Szybko okazało się, że zdolności przerobowe zakładu nie są wystarczające dla stale wzrastającej bazy surowcowej i to stało się motorem dalszego rozwoju Spółdzielni. Stopniową modernizację i rozbudowę rozpoczęto w 1973 roku. Wtedy to wybudowano proszkownię mleka o dobowym przerobie 40 tysięcy litrów. W następnych latach zmodernizowano serownię, kazeiniarnię, maszynownię chłodniczą, a także rozbudowano istniejącą już proszkownię mleka. W latach 1988-1990 wybudowano nowy dział galanterii miejskiej z chłodnią na 100 ton masła, dział twarożkarni, a w 1996 roku oddano do użytku nowoczesną, zautomatyzowaną linię serów dojrzewających. Największy dzienny skup mleka odnotowano w latach 80-tych, kiedy to osiągnął on poziom około 200 tysięcy litrów. W ciągu ostatnich lat (2000 -2009) OSM Hajnówka, przeszła gruntowną modernizację, która objęła praktycznie każdy dział w firmie i zaowocowała przystosowaniem do najwyższych standardów, a jednocześnie zwiększeniem mocy przerobowej zakładu. W 2009 roku oddano do użytkowania nową w pełni zautomatyzowaną solownię serów dojrzewających. W dziale proszkowni- sekcja nanofiltracji zainstalowano urządzenie do odzysku wody z permeatu NF i kondensatu wyparnego wraz z instalacją technologiczną dystrybucji wody odzyskanej do wybranych obiektów w zakładzie mleczarskim. W 2011 przeprowadziliśmy modernizację kotłowni węglowej. Przeszliśmy na opalanie gazem. W 2012 roku oddaliśmy do użytku nową linię do produkcji serów dojrzewających. Dzięki tej inwestycji zwiększyliśmy wydajność oraz obniżyliśmy koszty produkcji serów podpuszczkowych.
Obecnie posiadamy nowoczesny park maszynowy. Nowo powstałe hale produkcyjne wyposażone w najnowocześniejsze linie technologiczne mogące sprostać ogromnemu popytowi na nasze produkty. Poprzez wdrożony System HACCP i Standard BRC dostosowano w pełni produkcję do wymogów Unii Europejskiej.