W dniu 9 czerwca 2024r. na zaproszenie Stowarzyszenia Serowarów Farmerskich i Zagrodowych, uczestniczyliśmy w Pierwszym Podlaskim Święcie Sera. Wydarzenie miało … Continue reading „Podlaskie Święto Sera 09.06.2024r.”

W dniu 9 czerwca 2024r. na zaproszenie Stowarzyszenia Serowarów Farmerskich i Zagrodowych, uczestniczyliśmy w Pierwszym Podlaskim Święcie Sera.

Wydarzenie miało miejsce w skansenie – Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie pod Białymstokiem. Po raz pierwszy na Podlasiu swoje sery mogło zaprezentować ponad 30 serowarów z Polski i Litwy.

Jedną z głównych atrakcji imprezy było gotowanie na żywo z Karolem Okrasą, który zaprezentował m. in. wyśmienite śniadanie wykończone pianą z Sera Carskiego z Hajnówki

Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem o czym świadczyły również kolejki przy wszystkich kramikach wystawców.

Podczas Targu Serów i Produktów Rzemieślniczych odbył się największy w Polsce konkurs na Najlepszy Ser Podlaskiego Święta Sera. Jury obradowało w zabytkowej remizie na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej pod Białymstokiem, w którym odbywało się wydarzenie. Do oceny zgłoszono rekordową liczbę 51 produktów w 4 kategoriach. W konkursie wzięli udział  Wystawcy Podlaskiego Święta Sera, a każdy z nich mógł zgłosić dwa produkty.

Kategorie, w jakich oceniano produkty:
kategoria I – sery dojrzewające twarde
kategoria II – sery dojrzewające miękkie
kategoria III – sery świeże i krótko dojrzewające w tym twarogi
kategoria IV – inne wyroby z mleka

W kategorii I – sery dojrzewające twarde OSM Hajnówka otrzymała wyróżnienie za Ser Carski z Hajnówki

I miejsce:
Ser Viržinis – Giedrius Tevelis, serowarnia Sūrinė „Varinis puodas“, Litwa
Wyróżnienia:
Ser Grynas – Vilmantas Nawickas, serowarnia Vilmanto Sūrinė, Litwa
Ser Carski z Hajnówki, długodojrzewający – Tatiana Matysiuk , Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Hajnówce ♥♥♥

 

                                       

Nagrodzony 2 letni i 5 letni ser Naszej najlepszej serowarki Tatiany można było spróbować i zakupić w stoisku OSM Hajnówka.